Krupinská planina, Börszöny hegység (29. 3.-1. 4. 2024)

Vážení přátelé,

 

posílám vám podrobnější informace k velikonočnímu zájezdu na Krupinskou planinu. Myslím, že drtivá většina z vás tam ještě nebyla a mohlo by to být pro vás zajímavé. Krupinská planina je nevysoké pohoří ležící jihovýchodně od Štiavnických vrchů při hranici s Maďarskem v blízkosti měst Krupina a Velký Krtíš. V oblasti jsou mimo krásné přírody i historické památky, např. rozlehlá zřícenina hradu Čabraď a hrad Modrý Kameň, které jistě navštívíme. Jižní svahy Krupinské planiny jsou využívány pro pěstování vína. Ve vesnici Vinica budeme mít ubytování s polopenzí. Možná navštívíme některý z vinných sklepů. Během zájezdu se podíváme i do Maďarska do pohoří Börszöny hegyszég, kde by měl být cílem nejvyšší vrchol Czóványos s nadmořskou výškou 938 m, což je šestý nejvyšší vrchol Maďarska. Protože na něj půjdeme asi z 250 m n.m., je to docela slušný kopec. Odjezd z Frýdlantu n.O. je v pátek 29. 3. ve 4:30 z parkoviště u uhelných skladů v blízkosti nádraží ČD.

V ceně zájezdu je doprava autobusem v ceně: členové 1400,- Kč, nečlenové 1500,-. Částku zaplaťte na účet spolku Turistika č. 107-485100287/0100. Do zprávy pro příjemce uveďte jméno, Krupinská planina a variabilní symbol 1. Ubytování v ceně cca 30 euro/os/noc s polopenzí se bude hradit na místě. Buďte připravení na první túru, ubytování bude v podvečerních hodinách v obci Vinica. Nezapomeňte na cestovní pojištění léčebných výloh v zahraničí, doklady a peníze (eura, případně i forinty – bude možno vyměnit i na hranici v Šahách).

Program:

Pá: Čabradský Vrbovok – hrad Čabraď – rozc. Červená hlina – rozc. Cerina – Krížné cesty – Prašný vrch (rozhledna) – Hrušov (19 km, 6 h, ↑483 m, ↓438 m, celá trasa po modré značce), odjezd na ubytování

Kratší varianta: po rozcestí Cerina (11.4 km)

https://mapy.cz/s/dulukejehe

So:  pohoří Börszöny – nejdelší trasa: Kemence (muzeum úzkorozchodné lesní železnice) – Czóványos – Nagy Hideg hégy (tur. chata) – Kemence (27 km bez vláčku, 8,5 h, ↑852 m, ↓852 m), pokud by jel vláček (o Velikonocích by mohl být již  v provozu), mohl by nás svézt asi 4 km do koncové stanice Feketevölgy (rozcestí modré a zelené značky).

https://mapy.cz/s/mafanapefa

Je možno využít i jiné možnosti:

Na chatu Nagy Hideg 

https://mapy.cz/s/fuduzapogo (asi 22 km bez vláčku)

případně vyhlídkovou trasu:

https://mapy.cz/s/hohonetacu (17.5 km) nebo procházkou údolím kolem úzkokolejky.

Ne: Modrý Kameň – Horné Plachtince - Španí laz – Čebovce (20 km, 6,5 h, ↑723 m, ↓752 m) , lze zkrátit  Horných Plachtinců   

https://mapy.cz/s/hajopavuma

Po: Některá z tras cestou domů, možná hrad Varhégy (asi 10 km)

               

Zdraví a těší se 

Těší se

Vilda Židek (tel. +420 607 821 430, zvilem@seznam.cz

Libor Řezníček (tel. +420 733 122 521, libor.reznicek@seznam.cz