Beskid Sadecki (autobusový zájezd) -14. -16. 6. 2019

Kategorie článků: 

Vážení přátelé,

 

Blíží se náš zájezd do Sadeckých Beskyd. Je to oblast Beskyd severovýchodně od národního parku Pieniny, který jsme před několika lety navštívili.

Ubytování na 2 noci je v internátní ubytovně ve Staré Lubovni s večeří (v sobotu).

Odjezd z Frýdlantu n. O. z parkoviště u Uhelných skladů vedle autobusového stanoviště v pátek 14. 6.v 15:00, z Frýdku-Místku od nádraží ČD v 15:30. Předpokládaný návrat v neděli mezi 20-21:00. Túry jsou dle propozic a mapek, je možno je i zkrátit. Potřebná hotovost – PZL a eura (ubytování na Slovensku, túry v Polsku. Budeme se pohybovat v horském prostředí v nadmořské výšce 1000 – 1300 m n.m., je proto třeba mít odpovídající obutí, oblečení, trekingové hole, nabitý mobil, mapy (orientační mapky budou rozdány v autobuse). Nutné pojištění léčebných výloh v zahraničí. Účast na túrách je na vlastní nebezpečí. Nezapomeňte platné osobní doklady.

Cena zájezdu zahrnuje ubytování na 2 noci s 1 polopenzí (večeře v sobotu, snídaně v neděli) a dopravu činí  1.400 Kč, večeře v pátek a snídaně v sobotu z vlastních zásob. Částku zašlete na účet 407341173/0800 do 31. 5. 2019.

Sadecké Beskydy (česky někdy též Sádecké Beskydy, polsky Beskid Sądecki, slovensky Sadecké Beskydy nebo i Novosadské Beskydy) jsou pro Čechy a Slováky prakticky neznámé pohoří, přestože se nachází hned za slovenskou hranicí a je tak velmi dobře dostupné. Na západě plynule přechází v Gorce, s nimiž se dá zdejší hřebenovka spojit v jeden turistický přechod. Na jihu sousedí Sadecké Beskydy s Pieninami, Ľubovnianskou vrchovinou a Čergovem, na východě s Nízkými Beskydami a na severu s Ostrovními Beskydy. Sadecké Beskydy jsou rozlehlým pohořím plným hustých lesů, ale i malebných osad rozprostřených na horských loukách.

Sadecké Beskydy se dělí na tři poměrně samostatné celky, které jsou odděleny výraznými dolinami. Nejzápadněji leží pásmo Radziejové (Pasmo Radziejowej), východněji pásmo Javořiny (Pasmo Jaworzyny) a v koutu sevřeném slovenskými hranicemi pod městečkem Muszyna se nachází nevelké Leluchovské hory (Góry Leluchowskie). Nejvyšší horou je Radziejowa (1.266 m). Dominantním vrcholem druhé části pohoří je Krynická Javořina (Jaworzyna Krynicka, 1.114 m) nad velkými polskými lázněmi Krynica-Zdrój s bohatou rekreační infrastrukturou. Hlavním turistickým centrem pod Pásmem Radziejové je Szczawnica.

Sadecké Beskydy jsou z velké části chráněny jako CHKO Popradzki Park Krajobrazowy (Popradská chráněná krajinná oblast), pojmenovaná podle řeky Poprad, která v těchto horách vytváří nespočet meandrů a krásných přírodních zákoutí.

Sadecké Beskydy (Beskid Sądecki) jsou pojmenovány podle velkého města Nowy Sącz ležícího na severním okraji hor. Česky by se tak proto mohl užívat též název Sačské Beskydy. Dříve se však městu česky říkalo Nový Sadec, stejně jako v polštině Sądecz [sondeč]. Později došlo ke zjednodušení názvu města na Sącz [sonč], ale tvar přídavného jména zůstal sądecki [sondecki]. Proto i v českém pojmenování hor se držím slova sadecký, které vychází jak ze současného polského názvu, tak z původního českého. Někdy se nesprávně užívá i tvar sádecký s dlouhým á.

Na trasách poznáme řadu zajímavých míst, které jsou hodně turistům neznámé. Jmenujme například vrchol Radziejové s rozhlednou, Wielki Rogacz, Eliášovku s rozhlednou nebo Jarabinský prielom s četnými skalkami. Cestou se můžeme občerstvit v turistické chatě Obidza pod Wielkým Rogaczem nebo další den v turistické chatě Labowiec v oblasti Jaworzyny Krzynické.

Vilém Židek, zvilem@seznam.cz, tel. +420 607 821 430,

Libor Řezníček libor.reznicek@ferrcomp.cz, tel. +420 733 122 521